Konsept Ürün Çekimi Nasıl Yapılır

Konsept Ürün Çekimi Nasıl Yapılır 2024?

Konsept ürün çekimi nasıl yapılır sorusu, fotoğrafçılar ve bu işi yapmak isteyenler tarafından sıklıkla merak edilir. Yine bu konuda detaylı araştırmalar yapılır ve yeterli cevaplar bulunmaya çalışılır. Biz de sizler için bu konuda en iyi cevaplandırmaları sağlamak için hazırlandık. Bilgiler derledik ve detaylı şekilde tarafınıza sunmak istedik. Yani demek istediğimiz, konsept ürün çekimi nasıl yapılır sorusunun cevabını bu içeriğimizde bulacaksınız. Eğer hazırsanız, içeriğimizin detay kısmına geçiş yapabiliriz.

Konsept Ürün Çekimi Nedir?

Konsept ürün çekimi nasıl yapılır yapılır konumuzda ilk olarak bunun ne anlama geldiğinin cevabını vermek istiyoruz. Bu çekim türü sayesinde ürünlerinizi daha iyi fotoğraflama imkanını elde edeceksiniz. Zira düz beyaz fonda çekilen ürün fotoğraflarında bazı standartlar mevcuttur. Eğer bu kapsamdaki tüm kurallara dikkatli bir şekilde uyarsanız, özellikle de e-ticaret sitelerinde yayına alabileceğiniz harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Elbette ki bu da o ürünün satışlarına olumlu yönde etki edecektir. 

İşte konsept fotoğraflar kullanmak ise ürünlerinizin alıcılara çok daha iyi bir şekilde görünmesini sağlayacaktır. Bu fotoğrafları çekerken herhangi bir standarta bağlı kalmanız gerekmez. Sadece her ne yapıyorsanız yapın, onu en iyi şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. İşte bunları yapmayı başardığınızda, çektiğiniz fotoğraflar da kaliteli olacaktır. 

Asıl mesele ise elbette ki fotoğrafçının kendini geliştirmesi ile başlar. Yani kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz, iş kaliteniz de o kadar artar. Konsept ürün çekimi yaparken de bu konu üzerinde en detaylı şekilde düşünerek ona göre çekimler yapmanız çok önemlidir. Bunu sağlamayı başardığınızda, inanın ki fotoğrafçılık alanında çok iyi sonuçlar elde edersiniz. 

Konsept Ürün Çekimi İçin Tasarım Aşamaları Ne Şekildedir?

Konsept ürün çekimi nasıl yapılır konusunda şimdi de tasarım aşamalarına bir göz atalım. İlk olarak çekeceğiniz fotoğrafın ne üzerine olduğunu detaylı bir şekilde düşünmeniz gerekmektedir. Bir fotoğrafı çekmeden önce de hayal gücünüzü kullanmanız gerekecektir. Siz fotoğrafı çektikten sonra, izleyiciler bunu ne şekilde görür diye hayal gücünüzü çalıştırıp ona göre de harekete geçmelisiniz. 

Zaten e-ticaret ve reklam alanında ürün fotoğrafçılığı yaparken de süreci bu şekilde ilerletmeniz en doğrusu olacaktır. Hatta tüm profesyonel fotoğrafçılar da zaten bunu kullanır. Kendi hayal gücünüzde en uygun olacak şekilde de içerik belirlemelerinizi yaparsınız. 

Mesela organik bir ürün fotoğraflaması yapacağınız sırada, seçeceğiniz renklerin de gayet doğal olması gerekmektedir. Ne kadar doğal ve canlı renkler tercih ederseniz, çektiğiniz fotoğraflar da o kadar kaliteli olur. 

Konsept Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

Şimdi de asıl konumuz olan konsept fotoğraf çekimi nasıl yapılır sorusunu cevaplandırma kısmına geçiş yapalım. Konsept fotoğraflarının amacı, izleyicinin o fotoğrafa daha uzun süreler dahilinde bakmasını sağlamaktır. Eğer bunu sağlamayı başarırsanız, bu anlamda kaliteli bir fotoğraf çekimi yapmışsınız demektir. Zira insan gözü, alışkanlıkları dahilinde düz bir fotoğrafa sadece 3 ile 5 saniye kadar bakmaktadır. Eğer bu süreyi daha da uzatmak istiyorsanız, insan gözüne adeta ezber bozdurmalısınız. İşte bu da çektiğiniz fotoğrafların kompozisyonuna bağlı bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. 

Uygulayacağınız kompozisyon kurallarının insan gözünü etkileyecek bir formata sahip olması gerekir. Siz ise fotoğraf içerisindeki çizgileri, renkleri ve gölgeleri en iyi şekilde kullanarak insanların dikkatini çekmeye çalışmalısınız. 

Konsept Ürün Çekiminde Işığın Önemi

Işık, konsept ürün çekimlerinin olmazsa olmaz gereksinimleri arasında yer alıyor. Eğer doğru bir aydınlatma kullanırsanız, bu sayede çekim kompozisyonunuzu da desteklemiş olursunuz. Böylece fotoğraflarınızın kalitesi de çok ciddi derecede artış gösterir. Zaten ışıklı çekim denildiğinde de akıllara gelen ilk seçeneklerden biri, hiç şüphesiz ki ürün fotoğrafçılığıdır. Işıkları uygun açılardan, uygun renklerde ve uygun derecelerde sağlamak, size kaliteli fotoğraflar çektiren önemli bir özellik olarak ön plana çıkar. Bu sayede de her daim daha fazlasını ve daha iyisini elde etmiş olursunuz. 

Konsept Ürün Fotoğraflarında Hangi Fonlar Kullanılır?

Şimdi de konsept ürün fotoğraflarında kullanılacak fonlara bir göz atalım. Eğer konsept ürün fotoğrafları çekecekseniz, renkli kağıt fonlar sizin için en iyi tercihler olacaktır diyebiliriz. Ayrıca bu kağıt fonlarını da istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yani bunları dilerseniz dijital ortamda kullanabilir, dilerseniz de reklam panolarına asabilirsiniz. Renk seçimi konusunda ise biri monokrom ve diğeri de kontrast olmak üzere iki temel seçeneğiniz bulunuyor. Tüm fotoğraflarda ürün ile aynı rengin farklı tonlarını kullanma kısmında monokrom adı veriliyor. 

Ürün ile fotoğraf renklerinin tamamen birbirine zıt olması ise kontrast fotoğraflardır. Yine ürün fotoğrafı çekimi yapmadan önce detaylı bir araştırma gerçekleştirerek, sizin için en doğru çekim türünün hangisi olduğunu saptamanız gerekmektedir. Böylece çekeceğiniz fotoğrafların iyi bir renk uyumu olur ve pazarlama dünyasında kaliteli bir yer edinir. 

Konsept ürün çekimi nasıl yapılır konusunu en temel düzeyde anlatmaya gayret ettik. Dilersenizi bu konuya ek olarak sizler için hazırladığımız Ay fotoğrafı nasıl çekilir başlıklı konumuzu da okuyabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top