Gece fotoğrafı nasıl çekilir

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafı nasıl çekilir sorusu, birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Profesyonel anlamda fotoğrafçı olmak isteyen kişiler, bu konu üzerinde yoğunlaşarak kendileri için bilgi kaynakları topluyorlar. Bu esnada da bilgi alabilecekleri kaynakları özellikle kontrol ettiklerini söyleyebiliriz. İşte biz de sizin bu önemli sanat türünü icra edebilmeniz için çok faydalı bir içerik hazırladık. Bu içerikte, gece fotoğraf çekme konusunda dair çok önemli bilgiler edineceksiniz. Edineceğiniz tüm bu bilgilerin de size gerçek anlamda katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. O halde hazırsanız, araştırmaya ve öğrenmeye başlayalım. 

Düşük Işıkta Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafı nasıl çekilir konusu kapsamındaki ilk alt başlığımıza giriş yapalım. Düşük ışıkta güzel fotoğraflar çekmek, bazı önemli ayarlamalar ile mümkün olabilecek bir durumdur. Fotoğrafçılıktaki en büyük gereksinimlerden birinin ışık olduğunu gayet iyi biliyoruz. Yani bir fotoğrafın nasıl görüneceğini belirleyen unsur, ışıktır. İşte konu da gece fotoğrafçılığı olunca, ışık kaynaklarınız yetersiz olabilmektedir. İşte tam da bu anlarda, kendi yapay ışığınız veya şehir ışığı gibi etkenlerden en iyi şekilde yararlanmanız çok önemlidir. Zaten gece fotoğrafçılığını mümkün kılan ışık kaynakları da tam olarak bunlardır. 

Eğer gece fotoğrafçılığı konusunda kendinizi en iyi şekilde geliştirirseniz, zaten gündüzleri fotoğraf çekme yeteneğiniz de gelişir. Bu sayede makinenizin ayarlarını da iyice öğrenmiş olursunuz. 

Düşük Işıkta Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gece çekimlerinde size önerimiz, kameranızı manuel şekilde ayarlamanızdır. Ancak bazı kişiler, gece çekimi için kamera ayarlama konusunda oldukça temkinlidir. Ancak bu konuda içinizin son derece rahat olması gerektiğini de özellikle belirtmek isteriz. Mesela gece fotoğrafı nasıl çekilir diye soracak olursanız, en iyi çekimler için sırasıyla şu ayarları yapabilirsiniz;

  • Makineyi manuel moda almak.
  • Çekimi gece vakti yapacağınız için deklanşör hızını da buna bağlı olarak 30 ile 60 saniye arasına ayarlamak. Bu sayede deklanşör hızınız daha uzun olacak ve makinenize giren ışık miktarı da artacaktır. 
  • Diyafram derinliklerinizin f8, f11 ve f16 ayarlarında olması yeterlidir. Böylece ön plandaki objelerinizin netliği daha da artmış olacaktır. Yakaladığınız görüntülerin ise arkadaş öne doğru keskinleşmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Paratiz bulunmayan, net ve canlı bir gece fotoğrafı çekmek için ISO değerini 100 veya 200’de tutmanız yeterli olacaktır. 
  • Beyaz dengesini otomatik olarak ayarlama durumu ise tamamen size kalmış bir şeydir.
  • Manuel ayarlama modu ise karanlıkta makinenizin nesne bulma konusunda zorlanmasını engelleyecektir. 
  • Çekimlerinizi RAW’da yapmaya özen gösterin. RAW gece çekimleri sayesinde çekim sonrasında fotoğrafa müdahale etme şansınız olacaktır. 

Düşük Işıkta Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir? Elbette ki Doğru Bir Lens Seçimi Yaparak!

Doğru bir lens seçimi yapmak, gece fotoğraf çekerken işlerinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. Şimdi size üç temel kavramı belirtecek ve bunları daima aklınızda tutmanızı isteyeceğiz. Bu üç temel kavram sırasıyla geniş diyafram açıklığı, geniş odak uzaklığı ve lens keskinliğidir. Satın alacağınız kameraların çoğunda varsayılan bir yakınlaştırma lensi veya kit lensi olur. Ancak bunların gece fotoğrafçılığı için ideal olmadığını belirtmek isteriz. 

Eğer kaliteli bir gece fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız, sabit ve hızlı diyafram açıklığına lensler almalısınız. Mesela f/2.8 veya daha yüksek lens açıklığına sahip olan lensler, geceleri kaliteli fotoğraflar çekmenize de olanak sağlayacaktır. Zoom lenslerinin çoğunda ise sabit bir f/2.8 diyafram açıklığı mevcuttur. Bu lenslerin oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gece fotoğrafçılığını profesyonel anlamda yapmayı düşünüyorsanız, bu lenslerin performansı fiyatını gerçekten de hakedecek düzeydedir diyebiliriz.

Ayrıca yine sizin için hazırladığımız en iyi manzara fotoğrafçılığı ve portre çekimi nasıl yapılmalıdır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top